Marketing Research

Pazar Araştırması

Pazarlama yönetim sürecinin ilk aşaması olan araştırma, pazarlamanın temelidir. Dolayısıyla, araştırma yapmadan herhangi bir şirket, bir pazara giriyorsa çok kötü senaryolarla karşılaşabilir. Bir örnekle pazar araştırmasının önemini anlatalım. 

Vakti zamanında Güney Pasifik’te yaşayan Hong Konglu bir ayakkabı imalatçısı varmış. Ayakkabı imalatçısı yeni pazarlar keşfetmek istemiş. Bunun için de hedefine bir adayı koymuş. Ve bu adaya bu pazar araştırması yapabilmesi için ilk olarak sipariş elemanını göndermiş. Araştırmanın sonucunda sipariş elemanı, adada yerli halkın ayakkabı giymediğini ve burada bir pazar olmadığını söylemiş. Hong Konglu arkadaşımız bu geri bildirime pek inanamamış ve adaya bu sefer de satış elemanını göndermiş. Satışçının ise yaptığı araştırma sonucu, yerli halkın hiç ayakkabı giymediği ve burada mükemmel bir pazar olduğu yönündeymiş. Ayakkabı imalatçımız, bu iki çelişkili ifadenin üstüne adaya pazarlamacı göndermeye karar vermiş. Pazarlamacının yaptığı araştırmanın sonucu ise aşağıdaki gibiymiş. 

Burada yerli halk ayakkabı giymiyor. Adadaki yerli halkla konuşmuş ve ayak sağlıklarının çok da iyi olmadığını görmüş. Yerli halka ayakkabı giymenin, ayaklarını koruyacağını ve ayaklarını daha sağlıklı hale getireceğini anlatmış. Böylelikle, adadaki nüfusu, bu nüfusun yaş gruplarını, adadaki insanların alım gücünü keşfetmiş. Adada yaklaşık 7000 kişilik nüfus var ve bu nüfusun %70’ine biz ayakkabı satabiliriz. adadaki halk ayakkabının çiftini 10 dolardan alabilir ve bize maliyeti 6 dolar olacaktır. İlk yıl içerisinde şu kadar satış yapabiliriz gibi bir geri bildirimde bulunmuş. 

Hong Kong’lu arkadaşımız bu detaylı geri bildirim üzerine, pazara girmiş ve beklediği satışları gerçekleştirmiş. 

Aslında bu hikayeden de anlaşılacağı üzere, bir pazara girmeden önce detaylı bir araştırma yapmak çok önemli. Çünkü araştırma aslında bize, pazardaki insanların ya da tüketicilerin davranışları hakkında bilgi sağlar ve arz-talep dengesini anlamamıza yardımcı olur.