Pazarlama Nedir?

Marketing

Pazarlama, marketing dediğimiz kavram en basit tabiriyle ürün ve hizmetlere insanların dikkatini çekebilecek değer noktasındaki süreçleri yaratma faaliyetidir. Pazarlamanın kapsamı çok geniştir. İçerisinde geleneksel ve dijital olmak üzere bir dizi operasyonu barındırır. Pazarlama hedef kitlesine göre üç bölüme ayrılır.

  1. B2B Pazarlama: Business to Business Marketing, şirketlerin şirketlere yönelik yaptığı pazarlama faaliyetleridir. Örnek verecek olursak, bir yazılım şirketinin bir e-ticaret şirketine kendi ürününü pazarlamasıdır.
  2. B2C Pazarlama: Business to Consumer Marketing, şirketlerin tüketicilere yönelik yaptığı pazarlama faaliyetleridir. Örneğin, bir çikolata şirketinin bir tüketiceye kendi ürününü pazarlamasıdır.
  3. C2C Pazarlama: Consumer to Consumer Marketing, tüketicinin tüketiceye yönelik yaptığı pazarlama faaliyetleridir. Son dönemde çok trend olan bu kavrama yakından bakalım. Hemen bir örnek verelim. Herhangi bir ürünü aldınız ve kullandınız. Bu ürünü 2. el olarak bir e-ticaret sitesinden satmak istiyorsunuz ve ürününüzü alacak kişi yine bir tüketicidir.

Pazarlama faaliyetlerimizi hedef kitlemize göre bu şekilde bölümleyebiliyoruz.